Andres Jõgi top 8 soovitust uue maja ehitaja valimisel

Oled planeerimas uue maja ehitust, kuid ei tea, millist ehitajat valida? Andres Jõgi, Visionplus Eesti juht jagab enda 8 peamist soovitust ehitaja valimisel.

Hangi soovitusi

Alusta enda sõpradest ja tuttavatest. Uuri, kas keegi on viimasel ajal midagi ehitanud ja kuidas on rahule jäädud. Ei ole palju ka naaberkrundi omanikult küsida, kes tema jaoks ehitab ja kuidas ehitajaga rahule on jäetud.

Abiks on ka internet. Näiteks Visionplus Eesti lehele oleme üles pannud tagasiside enda klientidelt, et saaksite vajadusel kas või nende käest meie kohta uurida.

Tee telefoni teel intervjuusid

Kui oled esmase ehitajate nimekirja koostanud, soovitan nendega teha üks kiire telefonikõne ja läbi käia need küsimused:

• Kas nad teostavad soovitud suurusega projekte?

• Kas nad saavad anda eelmiste klientide nimekirja?

• Mitu projekti on nendel Sinuga samal ajal?

• Kui kaua on nad oma alltöövõtjatega koostööd teinud?

Vastused nendele küsimustele näitavad ehitaja kättesaadavust, usaldusväärsust, kui palju tähelepanu saavad nad Sinu projektile anda ning kui sujuvalt töö läheb.

Kohtu näost näkku

Telefoni kõnede tulemusena vali välja kolm või neli, kellega soovitan ka näost näkku kohtuda. Oluline on ka ehitaja ja tellija vaheline isiklik klapp, kuna ehituse valmimine võib võtta aastaid ja kahe poole omavaheline suhtlus on eduka projekti võti (loe ka  7 nõuannet edukaks koostööks ehitajaga). Samas ära lase ka ehitaja isiklikul šarmil ennast eksitada. Kindlasti kontrolli ehitusettevõtte tausta krediidiinfost ja võimalusel räägi teiste tellijatega.

Uuri tausta

Nüüd, kui oled oma nimekirja kitsendanud, tee natuke uurimustööd. Helista endistele klientidele, et uurida, kuidas nende projekt läks ja küsi näha valmis ehitist. Aga Sa ei tohiks sõltuda ainult tulemustest. Veelgi olulisem on käia ka praegustel objektidel ja vaadata ise, kuidas ehitaja töötab. Kas töökoht on puhas ja ohutu? Kas töötajad on majaomaniku vara suhtes viisakad ja ettevaatlikud?

Tee plaane ja küsi hinda

Kui eelnev uurimustöö on edukalt lõpule viidud, on aeg hakata valmistuma enda uueks projektiks. Vastutustundlik ehitaja ei soovi pelgalt maja projekte ja jooniseid, vaid ka mõtet või visiooni, mida tellija projektist soovib ja kui palju tellija on valmis kulutama. Pakkumiste võrdlemiseks palu kõigilt ehitajalt lahti kirjutada hinnang materjalile, tööjõukuludele ja muudele kuludele. Üldiselt moodustavad materjalid 40% kogukuludest. Ülejäänud hõlmab üldkulusid ja tüüpilist kasumimarginaali, mis tavaliselt 15 kuni 20 protsenti.

Pane paika maksegraafik

Oluline nipp on enne kokkuleppe sõlmimist paika panna tasumistingimused ja maksegraafik. Maksekokkulepped võivad palju öelda ehitaja eetikast või finantskäitumisest. Kui ehitaja soovib üle poole hinnast ettemaksuna, võib see viidata ehitaja finantsprobleemidele. Suuremate projektide puhul küsitakse ettemaksuks 10% projekti maksumusest ning ülejäänud jaotatakse võrseteks osadeks, kus 15% jäetakse lõppu peale projekti vastu võtmist.

Suuremat ettemaksu küsitakse, kui ehitatakse kallimate või pikemate tellimistähtaegadega materjalidega. Oluline on, et maksegraafik on läbi arutatud ja mõlemale poolele aktsepteeritav.

Hind ei tohi olla peamine faktor

Pakkumiste seast välista teistega võrreldes liiga odavana tunduvad pakkumised. Kuskilt peab odavus tulema ning tavaliselt väljendub see madalamas materjalide ja ehitajate kvaliteedis.

Kõige olulisem tegur ehitaja valimisel on see, kui hästi te omavahel suhtlete. Suhtlemine on iga eduka projekti alus. Kui kõik muu on võrdne, on parem kulutada natuke rohkem ja saada keegi, kelle palkamisel olete rahul.

Pane kõik kirja

Koostage leping, kus kirjeldatakse täpselt projekti igat etappi:

  • maksegraafik
  • alguskuupäev ja eeldatav lõppkuupäev
  • kasutatavad materjalid ja tooted

Lepingu nõudmine ei tähenda usaldamatust, see on eduka projekti kindlustamine.

Lõpetuseks, kui soovid pidada nõu, millist ehitajat valida ja millist välistada, võta minuga ühendust. Hea meelega annan nõu ja jagan soovitusi.